Ok! Tak.
Ja, jeg måtte ud i at bestille nogle særlige størrelser klemmemuffer for at få plads til specielt 220VAC'en. Så vidt jeg ku' se på dine billeder så har du nogle orange nogle? Passer de perfekt? Jeg måtte stadig lige skubbe andre komponenter lidt for at få plads til mine.
Jeg har i øvrigt forberedt 7812'eren til montering på kassen ved at lodde et molex stik med 4 cm kabel i printet. Benene på 7812'eren passer lige ned i stikket og så gør det service en hel del nemmere ikke at skulle afmontere regulatoren hver gang printet skal ind og ud af kassen. Historien fortæller mig at det er en god ide at forberede sig (mig!) på den slags. Her er lige et billede:


Og så tænker jeg på om ikke jeg kan benytte den nu ledige plads, da jeg kun propper halvdelen af komponenterne i printet, til at montere rørene liggende ned på printet ca. sådan hér:

Det er med vilje at puderne står lidt skråt. Så kan røret sidde lige mens jeg kan sætte en af fligene i soklerne i spænd så den sidder godt fast.
Men er det så dumt med de lidt lange ledninger hen til soklen fra printet?
(Jeg husker at det skal være noget kraftig ledning.)