Ok - Jeg er i gang med at bygge en anordning der skal tiltrække samtlige møl i en radius på 9000 Km, så jeg har fundet en pære hvorpå der står 220v 500W
Hvis pæren sidder i en almindelig fatning, men stikket der kommer ud fra soklen er lidt gammeldags, kan jeg så bare skifte stikket ud og smide det i stikkontakten, eller er der nedsmeltningsfare?
Jeg synes 500 Watt lyder lidt voldsomt for en almindelig sokkel størrelse sokkel?! eller er det lige meget fordi den er keramisk eller noget andet fint?
(http://www.lavfrekvent.dk/pics/sokkel1.jpg)
(http://www.lavfrekvent.dk/pics/p%E6re1.jpg)
(http://www.lavfrekvent.dk/pics/stik.jpg)
Gustav
Hvis soklen har holdt så længe som den har, skal den nok kunne holde lidt endnu.
Men sørg under alle omstændigheder for, at holde en fornuftig afstand, når du sætter strøm på første gang.
Stikproppen bliver du mødt til at skifte, medmindre i stadig bruger de der ældgamle lampe-udtag, men så ville du nok ikke have spurgt.
Når du montere den nye stikprop, vil du nemt kunne vurdere om ledningen skal skiftes, da isoleringen nærmest vil smuldre mellem fingrene på dig, hvis de er tærede.
I det tilfælde skal du skifte begge ledninger helt ud.
500W skulle du nok kunne trække fra en stikkontakt og i værste fald må du ud og skifte en sikring, hvis du belaster gruppen for meget.
God jagt..!
Fedest..
Jeg skal alligevel have en afbryder på, så jeg sætter ny ledning på under alle omstændigheder.
Jeg synes bare en 500 Watt pære virkede vildt.
Gustav
Har du tjekket det ikke er en kviksølspærer så der skal en trafo til at trække den?
Søren Sømand
Den ligner en "rigtig" pære - bare af en meget gammeldags type...
Citat fra: "Søren Sømand"Har du tjekket det ikke er en kviksølspærer så der skal en trafo til at trække den?
Søren Sømand
Jeg har ikke tjekket, men den ser almindelig ud.
I realiteten er det ikke strengt nødvendigt at jeg bruger den pære, men det er den apparatet kom med, så det ville være sjovest. Der ligger en enkelt ekstrapære i kassen sammen med, så der er kun to pærers levetid til at der skal findes en ny.
Gustav