Hovedmenu

Mystiske LEDs...eller er det bare mig?

Startet af Luny Tune, Oktober 25, 2006, 10:27:29 AM

Forrige emne - Næste emne

Luny Tune

Jeg synes at når jeg leder efter lysdioder så har jeg umådeligt svært ved at finde specs på dem. Hvor meget spænding skal de have osv. Der er også noget med lysstyrken, men der kan jeg godt se at det bare er mig der skal have lært hvad "mcd" betyder og sådan og det er ok at man lige skal prøve nogle stykker så man finder ud af hvor kraftige man kan lide dem og sådan.

Hos Elektronik-Lavpris har de den gode kombination. De har både et pænt stort udvalg, der står specs og der er billeder af de fleste LEDs.

I specs står der Forward Voltage og Forward Current.
Hvad står "Forward" for? Er det spændingsfaldet over dem lige der hvor de begynder at afgive lys?
Eller kan man regne med at de kan tåle det der står ud for Forward Voltage?
Kan man sige Forward Voltage divideret med Forward Current og så har man en modstandsværdi man kan bruge til at regne ud hvor stor en seriel modstand skal være for at tilpasse den et givent kredsløb?

Er der nogle faste "regler" omkring LEDs? De tåler altid X Volt, eller sådan noget?
Torben



Er du en stammer får du rabat på en hammer - W8ter

gyraf

Mcd er lysstyrke, mili-Candela. En candela er vistnok et kalibreret stearinlys på en meters afstand eller noget. (eller også var det Lumen der var det)

CitatKan man sige Forward Voltage divideret med Forward Current og så har man en modstandsværdi man kan bruge til at regne ud hvor stor en seriel modstand skal være for at tilpasse den et givent kredsløb?

Forward voltage - er det circa-spændingsfald der er (eller skal være) for at dimsen lyser.

Forward current - er som regel en maximumsangivelse af hvad strøm man må presse igennem dimsen - men nogen gange er det den strøm der skal til for at den overholder bestemte specs.

Seriemodstanden skal være sådan at man afsætter forsyningsspænding minus forwardvoltage ved den ønskede strøm, altså f.eks forward current.

Eksempel:

Vi har 12Volt
Og en LED med 2Volt forward voltage
Altså et drop på 10Volt

Og vi vil gerne gi' den f.eks. 10mA = 0.01A

Modstanden (i Ohm) blir så U/I, spændingsfald divideret med strøm, 10V/0.01A = 1000 Ohm i dette tilfælde

I modstanden afsættes så en effekt på 10V x 0.01A = 0.1W

Jakob E.

Luny Tune

Torben



Er du en stammer får du rabat på en hammer - W8ter

marco

Citat fra: "gyraf"Mcd er lysstyrke, mili-Candela. En candela er vistnok et kalibreret stearinlys på en meters afstand eller noget. (eller også var det Lumen der var det)

Jakob E.

undskyld for OT.. men hvordan kalibrere man et stearinlys ?? :D  :)  :D  :lol:
G9 - GEQ1P
På vej - G7, G1176, GSSL, Forsell Optocomp og en G9 med Lundahl trafo!

gyraf

http://www.aas.org/publications/baas/v32n4/aas197/430.htm

Citat..turning a good standard candle into an excellent calibrated candle..
[/i]

:P

marco

Citat fra: "gyraf"http://www.aas.org/publications/baas/v32n4/aas197/430.htm

Citat..turning a good standard candle into an excellent calibrated candle..
[/i]

:P

cool.... ikke at jeg forstod alt hvad han sagde! :D :D
G9 - GEQ1P
På vej - G7, G1176, GSSL, Forsell Optocomp og en G9 med Lundahl trafo!