Hovedmenu

1176 settings??

Startet af nick, Oktober 28, 2008, 09:10:02 AM

Forrige emne - Næste emne

nick

Hey alle :D   så sidder jeg her med min nye 1176'er og er lidt pas på knapperne :D   er der een af jer der vil forklare en novice som mig, hvordan attack og release fungerer-ikke sådan i praktis,men om F står for fast og S står for slow(eller??)-altså hvis jeg har attack på F (højre) er det så det hurtigste attack der menes??? mvh Nick

Luny Tune

Præcis. F = Fast.

Vær også opmærksom på at 1176 er uhyggelig hurtig så selv den langsomste setting på attacket er hurtigere end mange andre comps. Attacket går fra 20 - 800 µS. Så langsomste setting er stadig et pænt stykke under 1 mS.

Grunden til at jeg nævner det er at hvis man er vant til at bruge så mange andre comps så er man lidt forsigtig med at bruge lange attacktider.

1176 er faktisk meget brugbar over hele dens range.
Torben



Er du en stammer får du rabat på en hammer - W8ter

nick

fedt Torben tak..Var squ lidt pinlig over at spørge,men kunne bare høre at der var noget der fungerede helt omvendt af min Avalon 2244 comp som er den eneste comp jeg har erfaring med.. :D  jamen så comper jeg blidt fra start-takker...Fedte Fedte: hvad står OUT- GR -VU for-kort forklaret ??  Mvh Nick

Luny Tune

Det er hvad du vil se på meteret og så Bypass.

Out = Bypass (Maskinen er ikke "In")

GR = Gain Reduction (Meteret står i 0dB indtil threshold rammes og så dykker nålen og viser hvor meget signalet dæmpes af limiteren/compen.)

VU = Output level. (Meteret fungerer altså ligesom VU-meteret på outputtet på en mixer eller andet grej.)
Torben



Er du en stammer får du rabat på en hammer - W8ter

nick

Super Torben-jeg bukker og takker :D