Hovedmenu

PSU check

Startet af Child1, September 22, 2012, 09:59:45 AM

Forrige emne - Næste emne

Child1

Hej Alle

Har i går skrevet et topic om en varm ringkerne på en psu. Men trods ændringer bliver den stadig varm, så nu lægger jeg mit design ud, og håber nogle har lyst til at tjekke om den er helt gal.

Ideen er at der skal være en 15V rail (den sørger lm2576 delen for) og en symetrisk +-5V rail som består af en 7805 og en 7905 regulator.

Er dog kommet helt i tvivl om det overhovedet går at have det hele sat sammen på denne måde. Så det håber jeg i vil give lidt bud på... :)

Transformeren er en talema 70064, 2x115V, 2x18V, 25VA printmonteret ringkerne.

På forhånd tak

-Mads

gyraf

et diagram ville hjælpe mere.

Du kan ikke lægge 0 og minus sammen som du gør på brokoblingen til 15-volt'en - du kortslutter en trafo-vikling gennem en diode sådan.

Jakob E.

Child1

Skal se om jeg kan få lagt et diagram ind. Men kan godt se at det er noget værre noget jeg har lavet der... Kunne jeg eventuelt stryge brokoblingen til 5V delen og så køre det hele gennem den store 4A brokobling? Så sparer jeg også en brokobling ;)

gyraf

noget i retning af

- fjern brokoblingen til 5v'erne
- klip forbindelsen fra 15v-brokobling-minus til stel/0V
- regulér 15V mellem plus på brokoblingen og 0V
- regulér +/-5V fra plus og minus på samme brokobling - stadig i forkold til 0V


Child1

Har tegnet et diagram (i visio) måske ikke det pæneste men det giver da en ide... ser det fornuftigt ud?

gyraf

#5
ser godt ud, undtagen primær på trafo (viklinger skal i fase, ellers kommer der ikke noget ud).

Hvorfor egentlig LM2576 switching regulator og ikke en almindelig 7815 eller 78s15 lineær regulator? Det ville måske støje og snavse mindre.

Vi mangler et vigtigt parameter - hvilke strømme skal du bruge?

Jakob E.

Child1

Hov ja. Primær trafo er rettet.

Denne psu skal sidde i et soundbar projekt jeg har gang i. De 15V skal drive en TDA2616 stereo forstærker og de +- 5V skal drive controller delen
bestående af en Texas PGA2311 volumen IC og en micro controller (atmel tiny85). Selve controller delen skal måske bruge 300mA og forstærker delen skal jo gerne have 2A.

Ved ikke om dette er muligt, men da jeg er begrænset af plads i mit design har jeg været nødt til at bruge denne løsning. (lm2576 er brugt da jeg havde en liggende som jeg gerne ville have brugt til noget fornuftigt... :) )

Tusind tak for din tid!

Mads

gyraf

Citat fra: Child1 Dato September 23, 2012, 12:41:47 PM
delen skal måske bruge 300mA og forstærker delen skal jo gerne have 2A.
og
CitatTransformeren er en talema 70064, 2x115V, 2x18V, 25VA printmonteret ringkerne

Dér har du kun 695mA (25va/36V)- og du kan ikke trække 2A ud af den uden at få problemer.

Jakob E.

Child1

Nej det kan jeg godt se. Har bare ikke plads til en større transformer.

De 2A til forstærkeren er det egentligt nødvendigt eller er det - helt lavpraktisk - et spørgsmål om hvor højt man kan spille?

- Mads

gyraf

Jeg vil tro at det mest får indflydelse på hvor højt du kan spille...

..med det er et gæt..

Jakob E.

malmir

En helt helt anden ting. Hvis dette er dit print, så ville jeg nok satse på at få meget mere plads til gnd rundt omkring. Du klipper simbelthen gnd i stykker alt alt for mange steder. De 2 5V regulatorer drej dem 90 grader så gnd og baner får et bedre flowog lytterne på udgangen flyt dem lidt hen imod regulatorerne. Loopet fra pin 2 til 4 igennem spolen skal være mindre end banen til lytten, det er her du har dine switchstrømme. så flyt lidt rundt på spolen og lytterne omkring din 15V chip. Den skæve bane børe ikke forekomme, hvis du ikke renser ordentligt når du har ætset, vil der i det skarpe hjørne side ætsesyre og du risikerer at banen klippes over (alt efter tykkelse).
Din input lyt på de 15V får slet ikke GND her ? den er klippet 2 steder :-(.